Platinum National Dance Competition
May 6, 2017 - Lexington, S.C.
ADJUDICATED AWARDS (5 Platinum Plus; 19 Platinum; 2 Gold)
(NOTE: Platinum National Dance Competition's scoring system includes Silver, Gold, Platinum and Platinum Plus awards.)
ADULT DIVISION
• Step in Time (Intermediate Song & Dance) ("Times Square" Team) – Platinum Plus
• Drops of Jupiter (Recreational Lyrical) (Mattie Mount, Shannon Smith, Olivia Timmerman, Rachel Milas Whitehair) – Platinum
SENIOR DIVISION
• Get Happy (Elite Song & Dance) (Brianna Taylor) – Platinum Plus
• Live and Let Die (Elite Jazz) (Brianna Taylor) – Platinum Plus
• Money (Recreational Song & Dance) (Anna Palmer & David Quay) – Platinum
TEEN DIVISION
• Adelaide's Lament (Intermediate Vocal) (Mattie Mount) – Platinum Plus
• Coffee in a Cardboard Cup (Recreational Song & Dance) (Sydney Davis, Mattie Mount, Olivia Timmerman) – Platinum Plus
• Give My Regards to Broadway (Recreational Song & Dance) (Lilly Flowers, Anna Kate Gossett, Steffan Mayrides, Shiann Parsons, Shannon Smith, Dani Wolan) – Platinum
• Little Women ("Some Things Are Meant to Be") (Recreational Vocal) (Anna Kate Gossett) – Platinum
• Lucy, Sally & Peppermint Patty ("I Know Now") (Recreational Vocal) (Mattie Mount, Olivia Timmerman, Dani Wolan) – Platinum
• Once on this Island ("Waiting for Life") (Recreational Vocal) (Sydney Davis) – Platinum
• School of Rock ("If Only You Would Listen") (Recreational Vocal) (Mattie Mount, Anna Palmer, Olivia Timmerman, Dani Wolan) – Platinum
• The Telephone Hour (Recreational Open) ("Fifth Avenue" Team) – Platinum
• Twins (Intermediate Vocal) (Mattie Mount & Olivia Timmerman) – Platinum
JUNIOR DIVISION
• Castle on a Cloud (Recreational Vocal) (Quinnie Mustian) – Platinum
• Corner of the Sky (Recreational Lyrical) (Sydney Davis, Alice Dunlap, Merritt Horan, Steffan Mayrides, Emily Walker, Dani Wolan) – Platinum
• Friend Like Me (Recreational Open) (Merritt Horan) – Platinum
• You're a Good Man, Charlie Brown (Recreational Song & Dance) ("Rockefeller Center" Team) – Platinum
• Baby-Faced Teddy ("Baby Face") (Recreational Song & Dance) (Madeline Marlowe, Quinnie Mustian, DJ Wolan) – Gold
• Rise Up: Escape the Dark (Intermediate Acro-Gymnastics) ("Lincoln Center" Team) – Gold
PETITE DIVISION
• Mickey Mouse Club (Recreational Song & Dance) ("Shubert Alley" Team) – Platinum
• Shirley Temple ("Animal Crackers") (Recreational Song & Dance) (Leighton Ford) – Platinum
• Sit Still, Look Pretty (Recreational Acro-Gymnastics) (Isabella Wolan) – Platinum
• Somewhere Out There (Recreational Lyrical) (Adlyn Mustian & Isabella Wolan) – Platinum
• Splish Splash (Recreational Song & Dance) (Reese Hudgens, Kaavya Karthikeyan, Adlyn Mustian, Isabella Wolan) – Platinum
• Supercalifragilisticexpialidocious (Recreational Open) ("42nd Street" Team) – Platinum
(NOTE: Platinum National Dance Competition's scoring system includes Silver, Gold, Platinum and Platinum Plus awards.)
ADULT DIVISION
• Step in Time (Intermediate Song & Dance) ("Times Square" Team) – Platinum Plus
• Drops of Jupiter (Recreational Lyrical) (Mattie Mount, Shannon Smith, Olivia Timmerman, Rachel Milas Whitehair) – Platinum
SENIOR DIVISION
• Get Happy (Elite Song & Dance) (Brianna Taylor) – Platinum Plus
• Live and Let Die (Elite Jazz) (Brianna Taylor) – Platinum Plus
• Money (Recreational Song & Dance) (Anna Palmer & David Quay) – Platinum
TEEN DIVISION
• Adelaide's Lament (Intermediate Vocal) (Mattie Mount) – Platinum Plus
• Coffee in a Cardboard Cup (Recreational Song & Dance) (Sydney Davis, Mattie Mount, Olivia Timmerman) – Platinum Plus
• Give My Regards to Broadway (Recreational Song & Dance) (Lilly Flowers, Anna Kate Gossett, Steffan Mayrides, Shiann Parsons, Shannon Smith, Dani Wolan) – Platinum
• Little Women ("Some Things Are Meant to Be") (Recreational Vocal) (Anna Kate Gossett) – Platinum
• Lucy, Sally & Peppermint Patty ("I Know Now") (Recreational Vocal) (Mattie Mount, Olivia Timmerman, Dani Wolan) – Platinum
• Once on this Island ("Waiting for Life") (Recreational Vocal) (Sydney Davis) – Platinum
• School of Rock ("If Only You Would Listen") (Recreational Vocal) (Mattie Mount, Anna Palmer, Olivia Timmerman, Dani Wolan) – Platinum
• The Telephone Hour (Recreational Open) ("Fifth Avenue" Team) – Platinum
• Twins (Intermediate Vocal) (Mattie Mount & Olivia Timmerman) – Platinum
JUNIOR DIVISION
• Castle on a Cloud (Recreational Vocal) (Quinnie Mustian) – Platinum
• Corner of the Sky (Recreational Lyrical) (Sydney Davis, Alice Dunlap, Merritt Horan, Steffan Mayrides, Emily Walker, Dani Wolan) – Platinum
• Friend Like Me (Recreational Open) (Merritt Horan) – Platinum
• You're a Good Man, Charlie Brown (Recreational Song & Dance) ("Rockefeller Center" Team) – Platinum
• Baby-Faced Teddy ("Baby Face") (Recreational Song & Dance) (Madeline Marlowe, Quinnie Mustian, DJ Wolan) – Gold
• Rise Up: Escape the Dark (Intermediate Acro-Gymnastics) ("Lincoln Center" Team) – Gold
PETITE DIVISION
• Mickey Mouse Club (Recreational Song & Dance) ("Shubert Alley" Team) – Platinum
• Shirley Temple ("Animal Crackers") (Recreational Song & Dance) (Leighton Ford) – Platinum
• Sit Still, Look Pretty (Recreational Acro-Gymnastics) (Isabella Wolan) – Platinum
• Somewhere Out There (Recreational Lyrical) (Adlyn Mustian & Isabella Wolan) – Platinum
• Splish Splash (Recreational Song & Dance) (Reese Hudgens, Kaavya Karthikeyan, Adlyn Mustian, Isabella Wolan) – Platinum
• Supercalifragilisticexpialidocious (Recreational Open) ("42nd Street" Team) – Platinum
CATEGORY CHAMPIONS
• 1st Place, Teen Recreational Vocal Solos – Once on This Island ("Waiting for Life") (Sydney Davis)
• 1st Place, Teen Recreational Open Small Groups – The Telephone Hour ("Fifth Avenue" Team)
• 1st Place, Junior Recreational Lyrical Small Groups – Corner of the Sky (Sydney Davis, Alice Dunlap, Merritt Horan, Steffan Mayrides, Emily Walker, Dani Wolan)
• 1st Place, Teen Recreational Vocal Solos – Once on This Island ("Waiting for Life") (Sydney Davis)
• 1st Place, Teen Recreational Open Small Groups – The Telephone Hour ("Fifth Avenue" Team)
• 1st Place, Junior Recreational Lyrical Small Groups – Corner of the Sky (Sydney Davis, Alice Dunlap, Merritt Horan, Steffan Mayrides, Emily Walker, Dani Wolan)
OVERALL AWARDS
• Top Adult Act – Step in Time ("Times Square" Team)
• Top Teen Vocal Act – Adelaide's Lament (Mattie Mount)
• Top Junior Vocal Act – Castle on a Cloud (Quinnie Mustian)
SENIOR ELITE SOLOS
• 1st Place – Get Happy (Brianna Taylor)
SENIOR RECREATIONAL DUETS/TRIOS
• 1st Place – Money (Anna Palmer & David Quay)
TEEN RECREATIONAL DUETS/TRIOS
• 1st Place – Coffee in a Cardboard Cup (Sydney Davis, Mattie Mount, Olivia Timmerman)
TEEN RECREATIONAL SMALL GROUPS
• 1st Place – School of Rock ("If Only You Would Listen") (Mattie Mount, Anna Palmer, Olivia Timmerman, Dani Wolan)
• 2nd Place – Give My Regards to Broadway (Lilly Flowers, Anna Kate Gossett, Steffan Mayrides, Shiann Parsons, Shannon Smith, Dani Wolan)
• 3rd Place – The Telephone Hour ("Fifth Avenue" Team)
JUNIOR RECREATIONAL SOLOS
• 3rd Place – Friend Like Me (Merritt Horan)
JUNIOR RECREATIONAL SMALL GROUPS
• 1st Place – Corner of the Sky (Sydney Davis, Alice Dunlap, Merritt Horan, Steffan Mayrides, Emily Walker, Dani Wolan)
• 3rd Place – You're a Good Man, Charlie Brown ("Rockefeller Center" Team)
PETITE RECREATIONAL SOLOS
• 3rd Place – Shirley Temple ("Animal Crackers") (Leighton Ford)
• 4th Place – Sit Still, Look Pretty (Isabella Wolan)
PETITE RECREATIONAL SMALL GROUPS
• 3rd Place – Mickey Mouse Club ("Shubert Alley" Team)
• 4th Place – Supercalifragilisticexpialidocious ("42nd Street" Team)
• Top Adult Act – Step in Time ("Times Square" Team)
• Top Teen Vocal Act – Adelaide's Lament (Mattie Mount)
• Top Junior Vocal Act – Castle on a Cloud (Quinnie Mustian)
SENIOR ELITE SOLOS
• 1st Place – Get Happy (Brianna Taylor)
SENIOR RECREATIONAL DUETS/TRIOS
• 1st Place – Money (Anna Palmer & David Quay)
TEEN RECREATIONAL DUETS/TRIOS
• 1st Place – Coffee in a Cardboard Cup (Sydney Davis, Mattie Mount, Olivia Timmerman)
TEEN RECREATIONAL SMALL GROUPS
• 1st Place – School of Rock ("If Only You Would Listen") (Mattie Mount, Anna Palmer, Olivia Timmerman, Dani Wolan)
• 2nd Place – Give My Regards to Broadway (Lilly Flowers, Anna Kate Gossett, Steffan Mayrides, Shiann Parsons, Shannon Smith, Dani Wolan)
• 3rd Place – The Telephone Hour ("Fifth Avenue" Team)
JUNIOR RECREATIONAL SOLOS
• 3rd Place – Friend Like Me (Merritt Horan)
JUNIOR RECREATIONAL SMALL GROUPS
• 1st Place – Corner of the Sky (Sydney Davis, Alice Dunlap, Merritt Horan, Steffan Mayrides, Emily Walker, Dani Wolan)
• 3rd Place – You're a Good Man, Charlie Brown ("Rockefeller Center" Team)
PETITE RECREATIONAL SOLOS
• 3rd Place – Shirley Temple ("Animal Crackers") (Leighton Ford)
• 4th Place – Sit Still, Look Pretty (Isabella Wolan)
PETITE RECREATIONAL SMALL GROUPS
• 3rd Place – Mickey Mouse Club ("Shubert Alley" Team)
• 4th Place – Supercalifragilisticexpialidocious ("42nd Street" Team)
JUDGES' AWARDS
• "Razzle Dazzle" Award – Get Happy (Brianna Taylor)
• "Soon to Be a Star" Award – Friend Like Me (Merritt Horan)
• "Theatricality Plus" Award – Lucy, Sally & Peppermint Patty ("I Know Now") (Mattie Mount, Olivia Timmerman, Dani Wolan)
• "Razzle Dazzle" Award – Get Happy (Brianna Taylor)
• "Soon to Be a Star" Award – Friend Like Me (Merritt Horan)
• "Theatricality Plus" Award – Lucy, Sally & Peppermint Patty ("I Know Now") (Mattie Mount, Olivia Timmerman, Dani Wolan)
CHOREOGRAPHY AWARDS
• Teen Division "All-Around" Choreography Award – Give My Regards to Broadway (Dedra Daniels Mount)
• Junior Division "All-Around" Choreography Award – Rise Up: Escape the Dark (Dedra Daniels Mount)
• Petite Division "All-Around" Choreography Award – Supercalifragilisticexpialidocious (Leighton Mount-Rossi)
• Teen Division "All-Around" Choreography Award – Give My Regards to Broadway (Dedra Daniels Mount)
• Junior Division "All-Around" Choreography Award – Rise Up: Escape the Dark (Dedra Daniels Mount)
• Petite Division "All-Around" Choreography Award – Supercalifragilisticexpialidocious (Leighton Mount-Rossi)
INVITATION TO 2017 ULTIMATE INVITATIONAL CHAMPIONSHIP
• Adelaide's Lament (Mattie Mount)
• Coffee in a Cardboard Cup (Sydney Davis, Mattie Mount, Olivia Timmerman)
• Get Happy (Brianna Taylor)
• Adelaide's Lament (Mattie Mount)
• Coffee in a Cardboard Cup (Sydney Davis, Mattie Mount, Olivia Timmerman)
• Get Happy (Brianna Taylor)